Yumurtlama Dönemi Hesaplama

Paylaş
 

Kadınlarda yumurtlama zamanı belli bir gün içerisinde ovulasyon dediğimiz belli günlerde olur. Bir kadın normal olarak 28 günde bir adet görüyorsa, yani adetin ilk gününü 1 sayarak ikinci adet dönemine kadar 28 günde bir adet görüyorsa o zaman ovulasyon yani yumurtlama 12. ve 28. günler arasında olabilir. Bunun teşhisi çok kolaydır. Hasta kendi başına da yapabilmektedir veya doktor tarafından folikül takibi yapılarak bunun tespiti yapılabilir. Günümüzde küçük kitler vasıtasıyla tespit yapılabilir. Yani adetin 12. gününden 25. gününe kadar ovulasyon oluşur ama o günü tespit etmek gerekiyor.

Kendinize has yöntemlerle yumurtlama gününüzü evde hesaplayabilirsiniz. Mesela her gün her sabah kalktığınızda adetin ilk gününden itibaren basit bir dereceyle dil altına konarak her gün derece alınır. Günlük vücut ısısı 36 ise bir gün 37 derece olduğu görülecektir. O gün ovulasyon yani yumurtlama günüdür. O zaman kadın eşiyle birleşebilir eğer çocuk istiyorsa bazende korunma amaçlı bu yöntem kullanılabilir.


Yumurtlama dönemi nasıl hesaplanır?

Yukarıda anlattığımız metodun dışında sadece kağıt, kalem kullanarakta yumurtlama dönemini çok rahat bir şekilde hesaplayabilirler. Ortalama olarak adet döngüsünü bir yere yazın. Adet kanamasının ilk gününe kadar geçen süreye örnek olarak 30 diyelim. Bu 30 günden 14 günü çıkardığımız da yumurtlama gününü buluyorsunuz. Yani sonuç olarak yumurtlama günü yaklaşık olarak 16. gün oluyor. Fakat 32 günde bir adet olan biriyseniz 32 den 14’ü çıkaracaksınız. Genel hesaplamalar 30 gün veya 28 gün üzerinden yapıldığı için biz 30 gün üzerinden gidelim.

Hamile kalamıyorum ne yapmalıyım, hamile kalmak için en uygun gün ne zaman, yumurtlama dönemim ne zaman diye düşünüyorsanız yapmanız gereken çok basit. Kağıda yazdığınız ilk adet günü üzerinden tek tek 16 gün saydığınızda bulduğunuz tarih yumurtlama döneminiz demektir. Bu günün bir gün sonrası, bulduğunuz gün veya bir gün sonrası eşinizle gireceğiniz ilişkide hamile kalma şansınız daha yüksek olacaktır.

Bu yazı 1615 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak