Persentil Bebek Kilo, Boy Hesaplama

Paylaş
 

Yeni doğan bebeklerin aylara göre ideal kilosu ve boyu anne ve babaların en merak ettiği şeylerden birisidir. 9 aylık normal zamanını doldurup doğan bir bebeğin kilosu 3-3,5 kg arasında olması gerekmektedir. Bu oran tabi ki özel durumlara göre değişiklik göstermektedir. Yeni doğan bebeğin kilosu 3-4 gün sonra değişilik gösterir. Doğduğunda tartıldığı kilonun yaklaşık %6-10 civarını kaybeder yani 200 – 300 gr kilosunda azalma görülebilir. Bebek ilk tartıldığı kiloya 10 günlükken yavaş yavaş döner. Yani bebeğim neden zayıflıyor diye korkmanıza gerek yok.

Bebeğin kilo alma durumu aylara göre nasıl olmalıdır diye merak edeceksiniz. Yeni doğan bir bebek 6 aylık olana kadar haftada 150-300 gr, ayda yaklaşık 500 ile 900 gram arasında bir artış olur. Bu 6 aylık dönemden sonra kilo alma biraz yavaşlar ve haftalık 100-15o gram olarak artmaya devam eder. Ayda da yaklaşık 350-600 gram artış görülür. Bebek bir yaşına geldiğinde doğum kilosunun yaklaşık 3 katına ulaşarak 9 ile 10.5 kilo civarına ulaşması beklenir.

Peki yeni doğan bebeğin boyu kaç cm olmalıdır? Eğer bebek zamanında dünyaya gelmişse boyu yaklaşık olarak 45-55 cm civarı olmaktadır. 3 aylık olduğu zaman 10 cm, 6 aylık olduğu zaman 7 cm, 9 aylık olduğu zaman 5 cm ve 12 aylık olduğu zaman 3 cm daha uzar. 1 yaşında olan bir bebeğin doğduğu boydan yarısı kadar bir miktarda uzayarak yakalşık olarak 65-75 cm boya ulaşır.

Bebeklerin aylara göre ideal boy ve kilo ölçüleri

Aşağıdaki tablodan 1 yaşına kadar Türk kız çocuklarının ortalama kilo – boy tablosuna bakıp kendi çocuğunuzla kıyaslama yapabilirsiniz.

Bebeklerin aylara göre ideal boy ve kilo ölçüleri

Aşağıdaki tablodan 1 yaşına kadar Türk erkek çocuklarının ortalama kilo – boy tablosuna bakıp kendi çocuğunuzla kıyaslama yapabilirsiniz.

Aşağıdaki tablodan da bebeğin yaklaşık olarak olması gereken boyuna bakabilirsiniz. Yani bebeğim kaç cm olmalı sorunuza bu tablo yanıt veriyor.

Erkek-Kız Bebeklerin Yaşlarına Göre Boyları

Son tablomuzdan da bebeğin yaklaşık olarak kaç kilo olması gerektiğini inceleyebilirsiniz. Bebeğim kaç kilo olmalı sorunuzu da bu tablo cevaplamaktadır.

Erkek-Kız Bebeklerin Yaşlarına Göre Kiloları

Verilen bilgiler tamamen sizleri bilgilendirme amaçlı olup tam bilimsel olarak doğru nitelendirilemez. Çocuğunuzun kilosu ve boyu hakkında kafanızı karıştıran durumlar söz konusu ise uzman bir çocuk doktoruna göstermenizi tavsiye ederiz.

Bu yazı 3459 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak