Hamileliğin 9. Haftası

Paylaş
 

Hamileliğin dokuzuncu haftasına geldiğinizde artık hem gebeliğinizle hem de bebeğinizle ilgili herhangi bir sorun yok demektir.
Hamileliğin 9.haftasında annede görülen değişmeler şu şekildedir. Regli döneminde olduğu gibi hormonlar artık daha çok anne psikolojisi üzerinde yoğunlaşmış olur. Duygusal gelgitler ve hassasiyetlerini artık yoğunlaşmış bir şekilde ortaya çıkar. Artık bedeninizde yavaş yavaş bir ağırlık hissedersiniz.

Dışarıdan bakıldığında herhangi bir karın bölgesinde bir şişme olmasa da içinizde tamamen bir canlının olduğunu hissetmeye başlarsınız. Vücudunuzda ödeme bağlı olarak şişlikler artar. Bundan dolayı kendinizi tamamen bir hamilelik psikolojisine bağlamış olursunuz. Vücudumuzda şişliklerin olması nedeniyle ve kendinizi tamamen bir hamilelik psikolojisine sokmanız nedeniyle hareketlerinizi kısıtlamaya başlarsınız. Oturup kalkmalarınız, yürümeniz gibi durumlarda daha yavaş ve kendinizi kasarak hareket etmeye başlarsınız. Ancak bu durum tamamen anne için zararlı bir durumdur. Daha hamileliğin başında iken bu kadar az ve kısıtlı hareket etmek size ve bebeğinize zarar verir. Dengeli hareketler yaparak vücudunuzu dinamik ve zinde tutmalısınız ki sağlıklı bir gebelik geçirebilesiniz. Bu dönemde annede varis ve basur gibi olumsuz durumlar görülebilir. Bunun için gerekli önlemler alınmalıdır.


Hamileliğin dokuzuncu haftasında bebekte görülen değişimler ise şu şekilde gerçekleşir. Bebeğiniz tamamen bir insan görüntüsüne sahip olur. Bu dönemde Bebeğinizin gözleri oluşur. Boyu yaklaşık 16- 26mm arasında olur. Kilosu ise yaklaşık 1- 1.30 gr şeklinde olur. Bu dönemde bebeğinizin el ve kol hareketlerinde artışlar olur.

Bu yazı 1273 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak