Hamileliğin 6. Haftası

Paylaş
 

Hamileliğin Altıncı haftasında gelişimi çok hızlı bir şekilde gerçekleşir. Artık bebeğinizi daha iyi bir şekilde hissedebilirsiniz. Artık Vücudunuzun içinde tamamen bir canlı yaşamaya başlamıştır.
Hamileliğin altıncı haftasında annedeki değişimler şu şekilde olur. Bu dönemde annenin artık duyguları daha farklı bir şekilde ortaya çıkmaya başlar. Anne artık daha hassas ve çevresinde gerçekleşen olaylara daha duygusal bir şekilde yaklaşmaya başlar. Regl dönemlerine benzer bir şekilde duygusallaşma ortaya çıkar. Herhangi bir neden yokken ağlama hissi gerçekleşir ve bu duruma engel olamayarak ağlamalar başlar.

Hamileliğin 6. haftasında anne adayını hormonlar esir alır ve hormonlar yönlendirmeye başlar. Bütün bunlarda yerli yersiz ağlamalar, gereksiz alınganlık durumlarına yol açar. Bu dönemde artık tamamen sizin yiyip içtiklerinizden beslenen bir canlı olduğundan doktorunuzun size vermiş olduğu diyet listesine uymalı ve bebeğinizi besleyecek yiyecekleri araştırarak bunlarla beslenmelisiniz.


Hamileliğin altıncı haftasında bebekteki görülen değişmeler ise şu şekildedir. Bu dönemde bebeğinizin ağız, burun, kulakları ve gözleri oluşur.  Artık bebeğiniz bir susam büyüklüğünde değil bir mercimek tanesi büyüklüğüne ulaşmış olur. Yavaş yavaş bu dönemde kol, bacak, ciğer ve kas oluşumu da gerçekleşmeye başlar. Bu dönemde artık bebeğiniz yaklaşık 2.5 mm boyuna ulaşır. Ayrıca hamileliğin 6. Haftasında bebeğin çenesi ve yanakları oluşmaya da başlar. Yani artık tamamen bir insan yüzüne sahip olur.

Bu yazı 1328 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak