Hamileliğin 5. Haftası

Paylaş
 

Hamileliğin beşinci haftasında artık tamamen bütünüyle bir hamile bir anne adayısınızdır. Artık bebeğiniz büyümeye başlamış ve hatta bebeğinizi hissetmeye başlayabilirsiniz.
Hamileliğin beşinci haftasında annede olan değişimler; bu dönemde artık vücudunuz hamileliğinizi size hissettirmeye başlar. Daha önceden olmayan bazı olumsuz durumlar yaşayabilirsiniz. Örneğin mide bulantıları, çıkarmalar, şiddetli baş dönmelerini sık sık yaşayabilirsiniz. Bu dönemde daha önceki haftalarda hissedilmeyen mide bulantıları oldukça fazlalaşmaya başlayacaktır. Ayrıca Hamileliğin beşinci haftasında sık sık idrara çıkma ihtiyacınız ortaya çıkar. Kendinizi sürekli yorgun ve uykulu bir halde hissediyor olabilirsiniz. Sürekli bir halsizlik durumu söz konusu olur.

Hamileliğin beşinci haftasından itibaren artık sağlıklı ve dengeli beslenerek düzenli yürüyüşler ve hareketler uygulayarak vücudunuzu ilerleyen hamilelik dönemlerine hazırlamalısınız. Bu dönemden itibaren alımlarınızı da kontrol altına almalısınız. Bu dönemde de diğer haftalarda olduğu gibi kesinlikle sigara ve alkolden uzak durulmalıdır. Çünkü bu dönemde bebeğinizin kalp ve dolaşım sistemi oluşacağından onu çok daha fazla olumsuz etkileyebilirsiniz.


Hamileliğin beşinci haftasında bebekte olan değişimler ise şu şekildedir. Bebeğiniz artık bir susam tanesi büyüklüğünde olmaya başlamıştır. Bu dönemde bebeğinizin kalp ve dolaşım sistemleri gelişmeye başlar ve süre sonra kalbi atmaya başlar. Bu dönemde embriyo büyük bir hızla büyümeye devam eder. Bebek bir kurbağa yavrusuna benzer bu dönemde. Hamileliğin beşinci haftasında bebek sadece deri orta deri ve dış deriden olmak üzere üç tabakadan oluşmaktadır.

Bu yazı 1411 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak