Hamileliğin 4. Haftası

Paylaş
 

Hamilelikte 4. Hafta; artık sistem olarak hamilesiniz. Dördüncü haftadan sonra bebeğiniz ve siz de artık değişiklikler hissedilecek durumda olacaktır.
Hamileliğin dördüncü haftasında annede oluşan değişimleri; artık tam olarak hamilesiniz yani bir anne adayısınız. Karnınızda artık bir bebeğiniz var. Bu dönemde adet kanamanız kesilmiş olup ara ara kanama lekeleri görebilirsiniz.

Fakat adet düzensizliği ve arada olan kanama lekeleri üşütme gibi durumlarda da olabileceği için hemen bir tahlil yaptırarak bu durumu kesinliğe kavuşturabilirsiniz. Bu dördüncü hafta sürecinde baş dönmesi, mide bulantısı, kusma ve göğüste ağrılar hissedebilirsiniz. Yaptığımız tahlillerden sonra alacağınız olumlu sonuç ile hamileliğiniz tescillenmiş olacaktır.


Hamileliğin dördüncü haftasında bebekte görülen değişimler; hamilelikte üçüncü hafta sürecinde önemli olan bebeğiniz artık size tutulmuştur yani bebeğiniz anne rahmine yerleşmeye başlamıştır. Artık bebeğinizin kalp oluşumu başlamıştır ve o da kalbi olan bir canlı halini almıştır. Rahminizde oluşan su haznesinde bebeğiniz hayatta kalma sürecine devam edecek ve gelişmeleri ve burada devam edecektir. Bu haftada bebeğinizin sinir hücreleri artık yavaştan gelişme göstermeye başlar. Bu gelişme ile beraber iyice rahminize yerleşen bebeğinizde küçük hareketlilikler olmaktadır. Bu gibi küçük hareketlilikler yaşadığınızda sakinliğinizi korumaya çalışmalısınız. Panik yapmamalısınız. Çünkü artık bebeğiniz bunları hissedecektir. Sizden etkilenebilme aşamasıdır bu. Bu haftadan itibaren artık yediğiniz ve içtiğinizden bebeğiniz etki görmektedir. Bu yüzden hem ruhsal durumunuz da hem de tükettiklerinize dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bu yazı 1509 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak