Hamileliğin 39. Haftası

Paylaş
 

Hamilelikte 39. hafta; şu ana kadar erken doğum gerçekleşmediyse artık bunun için korkmanıza gerek yok. Bu zamandan sonra erken doğum olmaz. Eğer sezeryan ile doğum yapacaksınız şimdi siz istediğiniz doğum gününü belirleyebilirsiniz. Eğer doğumunuz normal olacaksa zamanı geldiğinde miniğiniz kendisi zaten gelecektir.
Hamilelikte 36. haftada ailedeki değişimler; artık bu hafta da doğumunuzu nasıl olacağını öğrenirsiniz. Normal doğum mu yoksa sezeryan ile doğumu yapacağınız bu hafta içerisinde belli olur. Hatta doktorunuz doğum yapacağınız günü bile belirleyerek size söyleyebilir. Doğum yaklaştığı için karnınız da artık iyice inmeye başlamıştır. Bebeğiniz aşağı doğru yol almaya başladığı için kasıklarında olan baskılar da artmıştır. Bu durum için doktorunuz size rahatlatıcı önerilerde bulunacaktır. 39. haftada vücudunuzdaki ödem miktarı artabilir ve bu durum sizi rahatsız edebilir.

Günlük olarak yaptığınız egzersizlerinizde kendinizi yormadan devam etmeniz sizin için iyi olacaktır. Doktor kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmalısınız. Sürekli doktorunuzla iletişiminizi kaybetmeyiniz. Bu saatten sonra kötü gidecek bir şeyler olmayacaktır korkunuz olmasın. Bebeğiniz aşağıya indi ve rahminize de baskı oluşturduğu için ayaklarınızı birleştirmekti zorlanabilirsiniz. Bu uyurken de sizi rahatsız edebilir. Bu yüzden uyurken bacaklarınızın arasına sizi rahatlatacak bir yastık koyabilirsiniz.


Hamilelikte 39. haftada Bebekteki değişimler; artık bebeğiniz yaklaşık olarak 50 santim ve 3300 g kadar olmuştur. Mininiz artık karnınızın içinde hiç de rahat değil. Bu yüzden yattığınız pozisyonlarda bebeğinizde daha rahat olacaktır. Diğer durumlarda oda karnınızın içinde sıkıştığı için size baskı yapabilir.

Bu yazı 1384 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak