Hamileliğin 38. Haftası

Paylaş
 

Hamileliğin 38 haftası gebeliğin artık yavaş yavaş sonuna geldiğiniz dönemdir. Bu dönem heyecanlı bir bekleyişin olduğu haftadır. Hamileliğin 38 haftasında kasıklarda ağrılar belirgin şekilde oluşmaya başlar.
Hamileliğin 38 haftasında annede görülen değişimler şu şekildedir. Bu hafta içerisinde aslında anne de herhangi bir değişme olmaz. Çünkü bebek artık gelişimini tamamlamıştır. Bu hafta içerisinde annenin rahminde ve kasıklarında ağrılar ve kasılmalar olabilir. Özellikle sırt bölgesinde ağrılar artacaktır. Artık doğumun belirtileri yavaş yavaş ortaya çıkacaktır. Yüz bölgesinde şişlikler oluşmaya başlar. Bu dönemin en belirgin özelliği hafta boyunca hissedilen ağrı ve kasılmalardır.

Bu dönemde yapılması gereken en güzel şey vücudunuzun çeşitli bölgesine uygulanacak hafif can acıtmayan masajlar olabilir. Bu masajlar sizin kasılmalarınız ve ağrılarınız için çok faydalı olacaktır. Bu dönemde önceki haftalarda oluşan yüz bölgesindeki çillenmeler ve lekeler yok olmaya başlar. Kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Bu dönemde ağrı ve kasılmaları hafifletmek için masajın yanı sıra havuz ya da denize girerek su içerisinde egzersizler yapabilirsiniz. Bu hem ağrılarınızı ve kasılmalarınız hafifletir hem de doğumu kolaylaştırır.


Hamileliğin 38. haftasında bebeğinizde olan değişmeler ise şu şekilde gerçekleşir. Bu dönemde her an doğum yapabilirsiniz. Çünkü hem bebeğiniz hem de siz bu durum için hazırsınız. Bu dönemde bebeğinizle konuşmalısınız unutmayın sizin kadar o da büyük bir stres altında bu yüzden birbirinizi rahatlatmalısınız.

Bu yazı 1264 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak