Hamileliğin 33. Haftası

Paylaş
 

Hamileliğin 33. haftasında geldiğinizde artık heyecan doruklara ulaşmış olur. Her kadının küçük bir kız çocuğu olduğu andan itibaren hayalini kurduğu şeye sadece bir kaç hafta kaldı. Birkaç hafta sonra hayatınızın en anlamlı varlığına sahip olmanın heyecanıyla bebeğiniz için alışverişler ve hazırlıklar yapmaya başlamanız gerekir.
Hamileliğin 33. haftasında annede gerçekleşen değişimler şu şekilde olur. Anne adayının karnı artık çok fazla büyümüştür. Doğuma yaklaşan anne adayının karnı artık fazla bir büyüklüğe sahip olduğundan yürüne tarzında bile bir değişiklik olur. Artık anne adayı yürümekte ve oturup kalkmaktan iyice zorlanmaya başlar. Anne karnı çok fazla büyüdüğünden aşırı bel ve bacak ağrıları oluşabilir. Ancak bu durum kalıcı bir rahatsızlık değildir.

Bu dönemde hormonlar artık normale dönmeye başlar. Bundan dolayı eskisi gibi kendinizi beğenmeme, kendinizi şişman hissetme, kendinize olan güvensizlik durumu gibi olumsuz düşünceler ben kalkmaya başlar. Artık hamilelik psikolojisinden tamamen çıkmaya başlarsınız. Bu dönemde cinsel ilişkiye girme ihtiyacınız tamamen sizin vereceğiniz karara bağlıdır. Eğer ki doğum ile ilgili bir sıkıntınız yoksa ve doktorunuz da onay vermişse cinsel ilişki yaşayabilirsiniz. Cinsel ilişki sırasında rahatsanız, her hangi bir acı veya sıkıntılı bir durum hissetmiyorsanız cinsel ilişki yaşamanızda her hangi bir sakınca yoktur.


Hamileliğin 33. haftasında bebekte görülmeye başlanan değişimler ise şu şekildedir. Bu dönemde bebeğiniz iyiden iyiye büyüdüğü için artık sizin aldığınız besinlerden ve minerallerden fazlasıyla beslendiği dönemdir. Bebeğiniz artık açlık ve tokluk hissini yaşamaya başlamıştır. Bebeğinizin acıktığını anlamak ise inanılmaz derecede kolaydır. Bebeğiniz acıktığında size ardı ardına tekmeler atmaya başlar böylece Bebeğinizin besine ihtiyacı olduğunu anlayabilirsiniz. Bu dönem Bebeğinizin kemik ve iskelet yapısının oluşumu için çok önemli bir dönemdir. Bundan dolayı hamileliğin otuz üçüncü haftasından itibaren bol bol kalsiyum içeren yiyecek ve içeceklerden tüketmelisiniz.

Bu yazı 1108 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak