Hamileliğin 32. Haftası

Paylaş
 

Hamilelikte 32. hafta; artık ağrılarınız daha şiddetli ve daha çok hal almış olabilir. Çünkü doğum yaklaştığı için vücudunuzda kendine doğum için hazırlıyor. Bunu uygun pozisyona getirmek çalışmalarındadır. Bu çalışmalar olurken sizlerde bunu ağrı şeklinde hissediyorsunuz.
Hamilelikte 32. haftada annedeki değişimler; hamilelik döneminin en zor haftalarından bir tanesine girmiş bulunuyorsunuz. Artık karnınız iyice büyüdüğü için de bebeğiniz de iyice gelişti. Bebeğiniz ağırlaştığı ve büyüdü. Bu yüzden sizin taşıdığınız yük miktarı da arttı. Bu yüzden bel ağrılarınız da artmıştır. Hareketlerinizi artık daha kısıtlı bir hal aldı. Nefes darlığınızda daha sıkı bir hale geldi. Bu yüzden kendinize yarayacak faaliyetlerden uzak durunuz ve nefes alışverişinize zorlamayınız.

Bu dönemler tehlikeli olduğu için tek kalmamaya dikkat ediniz. Rahim açılmanızın olup olmadığını doktorunuza kontrol ettiriniz ve erken doğum riskini öğreniniz. Bu yüzden doktor kontrollerini ihmal etmeniz bu kontroller çok büyük önem taşımaktadır.
Hamileliğin 32. haftasında Bebekteki değişimler; artık minik bebeğiniz yaklaşık 2 kg kadar bir arla ulaştı. Ağrı taşırken bir taraftan da boyu 45 santim kadar olmuştur. Bebeğiniz karnınızın içerisinde toparlandı, irileşti ve iyice kilo almaya başladı. Bu dönemde bebeğin kilo alımı daha da artar. Yediğiniz yemeklerin çoğu ve aldığınız kiloların yarısı bebeğinizin vücuduna gitmektedir.

Bebeğinizin cildinde de değişimler yaşanmaktadır. Artık cildinde küçük tüylenmeler ciddi oluşumu tamamlandığı için çıkmaktadır. Bebeğinizin el ve ayak tırnaklarının oluşumu da tamamlanmıştır. Bu arada daha önceki haftalarda çıkmaya başlayan saçlarının rengi de iyice belli olmuştur. Bebeğinizin oluşumunu tamamlamış el ve ayaklarında ki parmakların bu onları da şeklinin tamamlamıştır. Ve tabii ki hızlıca büyüyen küçük yaramaz çok daha hareketli bir hal almıştır. Artık tekmeleri çok sert olabilir.

Bu yazı 1104 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak