Hamileliğin 31. Haftası

Paylaş
 

Hamilelikte 31. hafta; artık miniğinizi kucağınıza almanız için çok az bir zaman kaldı. Bu haftalarda bebeğiniz çok hızlı bir şekilde gelişmekte ve büyümektedir. Gözle görülebilecek bu değişiklikler mutlu sona yaklaşırken sizi daha da heyecanlandırabilir.
Hamilelikte 31. haftada annedeki değişiklikler; artık hamileliğinizin son evresinde bulunmaktasınız. Bu evre içerisinde vücudunuzdaki değişiklikler de artacaktır. Özellikle rahminiz oldukça genişledi için rahimde kasılmalar ve gerilmeler kendini iyice belli edecektir. Eğer bu kasılma ve gerilmeler çok fazla oluyor ise doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Çünkü çok sık olan kasılmalar erken doğumun habercisi olabilir. Eğer bu kasılmalar oluyorken kanama ya da lekelenme durumu söz konusu ise doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Bu konuyu sakın atlamayınız. Çünkü hem bebeğinizin hem de kendi hayatınızı riske atmış olabilirsiniz.

Bu hafta farklı olarak artık göğüslerinize süt gelmeye başlayacaktır. Ama bu süt gelimi tabiki çok değil birkaç damla kadar olacaktır. Bu durumda göğüs pedleri kullanabilirsiniz. Artık karnınız iyice büyüdüğü ve bedeninizde ağır bir hal aldı. Bu günlük hareketlerinizi zorlaştırabilir. Her gün yaptığınız egzersizleri artık biraz daha hafif olarak yapabilirsiniz. Ama sakın ağırlaştığınız için bunları tamamen bırakmayınız. Çünkü bu egzersizler doğumda size çok yardımcı olacak ve bebeğiniz için de oldukça faydalıdır. Bu hafta da uyurken rüyalarınız daha da artacaktır. Bu da hamileliğin getirdiği özelliklerden bir tanesidir.


Hamilelikte 31. haftada Bebekteki değişimler; artık miniğinizin bedeni iyice kendini toparlama kısmına geçmiştir. Kilo aldıkça artık tombullaşır. Siz uyurken gece içinizde dönerek size uyandırabilir. Böyle durumlarda evin içerisinde biraz dolanıp tekrar yatarsanız biraz daha rahatlamış olabilirsiniz.

Bu yazı 1204 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak