Hamileliğin 30. Haftası

Paylaş
 

Hamileliğinizin 30 haftasında artık bebeğinizi kucağınıza almanıza bir kaç hafta kalmış olacağından bir takım hazırlıklara başlamanız gerekmektedir. Özellikle doğum ile ilgili kasıt egzersizleri doğum öncesi ve sonrası yapılması gereken hazırlıklar gibi durumları hazırlamaya başlamalısınız.
Hamileliğin 30 haftasında ortaya çıkan annedeki değişmeler. Bu dönemde bebeğiniz iyiden iyiye gelişimini tamamlamıştır. Bebeğiniz 7.5 aylık olduğundan bu dönemde erken doğum riski olabilir. Yani bebeğiniz size erkenden kavuşmak isteyebilir. Bundan dolayı bu tarz olaylara kendinizi ve eşinizi önceden hazırlamasınız. Bu konuda zaten gerekli olduğunda doktorunuz sizi uyaracaktır. Bundan dolayı doktor kontrollerinizi aksatmamalısınız. Bu haftada da mide rahatsızlıklarınız devan edebilir. Reflü gibi hastalıkların oluşma riski yüksektir. Bundan dolayı yağlı, baharatlı, kızarmış, ekşi ve acılı yiyeceklerden uzak durmalısınız.

Bu haftalarda mide hazımsızlıkları vb. rahatsızlıklar ortaya çıkacağından dolayı kesinlikle aşırı yemek yememelisiniz ve yemekten sonra kesinlikle oturmamalı ya da uzanmamalısınız. Yemekten yaklaşık 20 dakika sonra yürüyüş yapmalısınız. Bu hem sizi hem de bebeğinizi rahatlatacaktır. Bu dönemde oluşabilecek reflüden dolayı geceleri yatarken ağzınıza kötü tatlar gelebilir. Bunu önlemek için başınızı biraz yüksekte tutarak yatmalısınız. Büyüyen karnınız sizi biraz zorlayabilir ve nefes alış verişlerinizde bir takım dengesizlikler oluşabilir. Bu tarz durumların üstesinden gelebilmek için nefes egzersizleri ve yürüyüşler yapmalısınız.


Hamileliğin 30. haftasında bebekte meydana gelen değişmeler. Bu dönemde bebeğinizin görme ve duyma hisleri büyük oranda oluşmuş olur. Bu dönemde bebeğinizle rahatlıkla iletişime geçebilir onunla konuşabilirsiniz. Emin olun sizi anlayacaktır.

Bu yazı 1029 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak