Hamileliğin 3. Haftası

Paylaş
 

Hamilelikte 3. hafta; hamilelik sürecinde bu hafta büyük önem teşkil etmektedir. Bu hafta içerisinde bebeğin kalbi oluşmaya başlar. Bu üçüncü haftada sperm yumurtaya doğru tam olarak gelerek bebek oluşumu tam olarak başlamaktadır.
Hamilelikte 3. haftada annedeki değişiklikler; üçüncü hafta anne adayı için geçen zamanlardan bir tanesidir. Artık bebeğin oluşması için anne rahmi tam olarak kendini hazırlamıştır ve burada sperm ile yumurta birleşimi gerçekleşecektir. Bu birleşiminden sonra embriyo oluşumu olacaktır. Bu süreçler olurken anne adayı vücudunda bir farklılık hissetmeyebilir. Bebeğin cinsiyeti de burada oluşur. Yumurta ile birleşecek olan spermin taşıdığı kromozomun etkisi burada kendini gösterir. Spermde eğer x kromozomu var ise yumurtayla birleştiği sırada bebeğin cinsiyeti kız, spermde y kromozomu var ise bebeğin cinsiyeti erkek olacaktır. Bu birleşim tam olarak yaşandıktan sonra hamilelik süreci tam anlamıyla başlamış olur. Artık hamile olan anne için bir takım vücuduna olumlu etkiler sağlayacak faaliyetlerin faydası olacaktır. Anne adayı kendini yormadan gün içerisinde 15-20 dk kadar egzersiz ve yürüyüş yapabilir. Bu yaptığı hareketlerin kendisini yormamasını ve hafif olmasına dikkat etmesi gerekmektedir. Yapılan egzersizlerle kaşık bölgesine ağırlık verilmemelidir. Rahimde yeni bir oluşum olduğu için anne adayı bu dönemde daha dikkatli olmalıdır.


Hamilelikte 3. haftada bebeğin durumu; bu dönemde bebeğiniz embriyo durumundadır. Embriyo durumundaki bebek yeteri kadar hücre sayısının tamamladığında anne rahmine yerleşecektir.

Bu yazı 1698 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak