Hamileliğin 3. Ayı

Paylaş
 

Hamileliğin 8. Haftası ve 12. Haftası

8. haftadan 12. haftaya kadar yine süratli bir gelişme söz konusudur. Artık karın kapanmış, mesane karın içerisine girmiş, bebek kordonu yani plasenta oluşmuştur. Bebeğin anne karnında etrafın saran amniyon sıvısı içerisinde bebek yüzmektedir. Bu amniyon sıvısının bulunduğu amniyon kesesi yavaş yavaş genişleyerek rahim içerisinin tamamını kaplamaya başlar. Daha önce o safhalarda amniyon kesesiyle rahim duvarı arasında bir boşluk vardır. Daha sonra bu boşluk tamam kapanır ama bu kapanma yaklaşık 16. haftada olur. Bu 12. 13. haftalarda hala biraz boşluk bulunmaktadır.

3 aylık (12 haftalık) bebek ultrason görüntüsü

Anne Karnında Bebeğin Kalp Hastalığı Tanısı

Gebelik takibinde önemli bir kaç aşama vardır. Bu aşamalardan bir tanesi 2. haftadır. Gebeliğin durumunun tespit edilmesi, dış gebeliğin takip edilmesidir. Diğer aşamalardan bir tanesi 9. ve 10. hafta gebelikte bazı durumları tespit etmek mümkündür. İlk 3 aylık hamilelik döneminde son hafta da 12. haftadır. 12 hafta boyunca artık fetüs tamamıyla gelişmiştir. Hamileliğin 12. haftasında ultrasonda bebeğim elleri, ayakları hatta parmakları bile belli olmaktadır. Şuan ki ultrason cihazları çok geliştiği için bebeğin ayrıntılı görüntüsünü almak mümkündür. Özellikle ultrason probunun bebeğe yakın olduğu durumlarda çok detaylı görüntü almak mümkün olmaktadır. Bu da genellikle vajinal yolla yapılan ultrasonla görülmektedir. Ultrason probları vajinadan içeri sokulup bebek detaylı incelenebiliyor. Hatta bu aşamalarda bebeğin pozisyonu uygunsa kalbin odacıkları bile net bir şekilde gözlenebilir. Normalde bebeğin kalp incelemeleri daha ileri ki haftalarda yapılır ama bu haftalarda bile kalp incelemelerinin önemli bir kısmı yapılabilmektedir. Bebeğin kalbinin normal veya anormal olduğu bu yöntemlerle hamileliğin 3. ayında da tespit edilebilmektedir.

Down Sendromu Testi Nasıl Yapılır?

Doktorlar hamileliğin 3.ayında yani hamileliğin 12. haftasında çok önemli bir tarama yapmaktadırlar. Bu tarama down sendromu yada trizomi 21 denilen, 21 numaralı kromozomun 2 yada 3 tane olduğu durumlar tespit edilebilmektedir. Kadın doğumcuların en önem verdiği konulardan bir tanesi budur. Niye down sendromu bu kadar önemlidir? Kromozomlarda sayı fazlalıkların da bebeklerde büyük anormaliler olmaktadır. Bu bebekler sıklıkla anne karnındayken ölebilir veya bir takım anormaliler oluşturabilirler ama bunların önemli bir kısmı doğuma kabildir. Bildiğiniz üzere bu durum toplumda  yüksek oranda görülen bir şey. Anne ne kadar yaşlıysa o kadar down sendromlu çocuk doğurma riski artmaktadır. Burada anne yaşından kastettiğimiz yumurta yaşıdır. Gebelikte özellikle down sendromu için yapılan genetik taramalar bu haftalarda yapılır. Herkesin ikili tarama testi diye bildiği test bu haftada yapılmaktadır.

İkili Tarama Testi Nedir? İkili Tarama Testi Nasıl Yapılır?

İkili tarama testinin amacı bebekte down sendromu durumunu aramaktır. Anne adayından alınan kan örneğinde hormonlara bakılır. Birde yapılan ultrasonra başla popo arasındaki mesafesi ölçülerek gebeliğin kaçıncı haftada olduğu teyit edilir. Eğer risk yüksek bulunursa veya ultrasonda bir takım anormaliler görünüyorsa ve hatta bazen aile isterse ana test yapılabilir. Bu ana test fetüsten alınan materyalin genetik incelemesi, kromozom sayılarına bakılmasıyla yapılır. Bu safhada genellikle plasentadan örnek alınır. Vajinal yoldan veya anne karnından ultrason eşliğinde iletilen bir iğneyle plasentadan küçük bir doku parçası alınır. Alınan bu doku parça genetik laboratuvarda bazı hücreler çoğaltılır ve bu çocuğun kromozom sayıları ve şekilleri tespit edilir. Bu sayede bebeğin down sendromlu olup olmadığı anlaşılabilir. Hamileliğin daha önceki 8. 9. haftalarında da bu testi yapmak mümkündür fakat testin daha doğru sonuç vermesi açısından uzmanlar down sendromu testini genellikle hamileliğin 11. ve 13. haftaları arasında yapmaktadırlar.

Hamileliğin 3. Ayında Bebekte Olan Değişimler

Hamileliğin 12. haftasında bebek yaklaşık 10 – 12 cm ye ulaşmış, bebeğin bütün organları tamamıyla gelişmiş ve eli, kolu, parmağı tamamıyla belirgin haldedir. Bu safhada yapılacak 3 boyutlu taramalarda ailenin bile bakınca anlayabileceği görüntüler almak artık mümkün hale gelmiştir.

Bu yazı 2838 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak