Hamileliğin 29. Haftası

Paylaş
 

Hamileliğin 29. haftası artık tamamen bir anne adayı olduğunuzun göstergesi haline gelmiştir. Bebeğinizin içinde büyüdüğü kocaman bir karına sahipsiniz artık. Artık bebeğiniz tamamen hareketlenmiş elinizi karnınıza koyduğunuzda onu kolaylıkla hissedebileceğiniz bir hale gelmiştir.
Hamileliğin 29. haftasında annede görülen değişiklikler şu şekildedir. Bu dönemde anne adayı midesinde bazı rahatsızlıklar hissedebilir. Örneğin mide hazımsızlıkları gibi. Bu dönemde daha önceki haftalarda da olduğu gibi hormonal değişiklikler sizleri etkileyecektir. Mide kaslarınızda bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu dönemde midenizde hazımsızlık hissederken sindirim sisteminizde yani bağırsaklarımızda kabızlık sorunu yaşayabilirsiniz.

Mide problemleri yaşayacağınızdan dolayı yağlı ve baharatlı yiyeceklerden kesinlikle uzak durmalısınız. Ara öğünlerinizi kaçırmamalısınız. Böylece hem zararlı kilo alımından kaçınmış olursunuz hem de çok aşırı yiyerek midenizde hazımsızlık problemini ortadan kaldırmış olursunuz. Bu dönemde bol meyve tüketimini sağlamalısınız. Çünkü vücudunuz her türlü yiyecekten etkileneceğinden dolayı şişkinlik ve ödem birikimi oluşmaya başlayacaktır.


Hamileliğin 29. haftasında bebekte görülen değişiklikler ise şu şekildedir. Bu dönemde Bebeğinizin kafatası hızlı bir şekilde büyümeye başlar. Bebeğinizin diğer haftalara göre bunu ve kilo ağırlığı daha hızlı bir şekilde artmaya başlar. Bu dönemde bebeğiniz iyiden iyiye büyüdüğü için hareketleri daha aktif olur ve gün içinde attığı tekme sayısı artar. Bu dönemde bebeğinizin hareketlerini takip etmelisiniz. Çünkü hareketlerinin çok aktif olduğu bu dönemde hareket sayılarında bir azalma hissettiğiniz an doktorunuza başvurmalısınız.

Bu yazı 1035 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak