Hamileliğin 28. Haftası

Paylaş
 

Hamilelikte 28. hafta; artık doktor kontrolleriniz daha da fazla bir hal alacak. Çünkü bebeğiniz için gerekli test ve kontroller bu haftada yapılarak sizler bilgilendirileceksiniz.
Hamilelikte 28. haftada annedeki değişimler; hamilelik birkaç dönem olarak yorumlanmaktadır. Sizde bu dönemlerin sonuncusu olan üçüncü Dönemde bulunmaktasınız. Hamileliğin son evresinde bulunuyorsunuz. Artık doktorunuz daha sık bir şekilde iki haftada bir sizi kontrole çağıracaktır. Bebeğinizde oluşacak tüm gelişimleri takip edilmesi gerekmektedir. Bebekte herhangi bir sorun yaşanmaması için kan testleri yapılacaktır. Bu testlerle oluşabilecek sorunlara karşı önlemler alınacaktır.

28. haftada bacaklarınızla uyulmalar ve karıncalanmalar görülebilir. Ilık duş alarak bacağınıza masaj yaparak bunlara hafifletebilirsiniz. Artık bedeniniz iyice ağırlaşmış olacak. Bu da sizi daha fazla yoracaktır. Dinlenmeye daha çok vakit ayırmalısınız. Kendinize yorgun hissettiğiniz de hem size hem de bebeğinize iyi gelecek taze meyve suları tüketebilirsiniz. Bu hafta içerisinde özellikle C vitamini başta olmak üzere vitamin almaya dikkat etmelisiniz.


Hamilelikte 28. haftada Bebekte oluşan değişimler; artık bebeğiniz iyice büyümektedir. Bebeğinizin boyu sürekli uzamaktadır. Yaklaşık olarak 36-38 santim kadar boya ulaşmıştır bebeğiniz. Boyu uzarken bir taraftan da kilo alımına devam etmektedir. Bebeğiniz yaklaşık olarak 1 kg kadar olmuştur bile. Artık bebeğinizin görme duyusu da iyice gelişiyor. Dışarıdan gelen ışıklara karşı daha da hassastır. Bu ışıklara karşı bebeğiniz tepkiler gösterebilir. Ve bebeğinizin artık daha da gür saçları çıkmış olabilir. Ama bu değişkenlik gösterebilir. Çünkü bazı bebekler çok gür saç ile doğarken bazıları ise daha seyrek saçlar dünyaya gelebilirler. Artık bebeğiniz karnınızın içerisinde oldukça hareketli bir hal almıştır. Sürekli tekme atan, içinizde dönen bir farklılık var. Karnınızın içerisinde yer değiştirdiğini sizde hissedeceksiniz.

Bu yazı 1042 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak