Hamileliğin 27. Haftası

Paylaş
 

Hamilelikte 27. hafta; bu haftaya kadar çekmiş olduğunuz ayak ağrılarınız artık biraz azalacak ama onun yerine ayaklarınızda kramplar ve kasılmalar olacaktır. Bu durum sizi korkutmasın. Çünkü bu süreç içerisindeki doğal olan olaylardır bunlar. Bunun için ayak banyosu yaparak kendinizi rahatlatabilirsiniz.
Hamilelikte 27. haftada annedeki değişiklikler; 27. haftada bazı kokular sizi rahatsız edebilir. Çünkü bu hafta da koku alma duyunuz iyice gelişecek. Bu durum rahatsızlık oluşturduğunda iştahınız da kesilebilir. Bundan dolayı ağır ve yağlı yemekler yerine taze meyve ve sebze yiyebilirsiniz. Taze meyve suları da tüketmeniz sizin için iyi olabilir. Taze meyve suları hem sizin hem de bebeğiniz için oldukça yarayışlıdır. Acı yiyeceklerden de uzak durmaya çalışınız.

Bu hafta da idrar yolu enfeksiyonu kapmamaya çalışınız. Çünkü hamilelik döneminde vücudunuzun büyümesinden dolayı genital bölgenizde tam olarak temizleyemeyebilirsiniz. Bu durumda enfeksiyon kapmanıza sebep olabilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için evde banyo yaparken genital bölge temizliğinize dikkat etmeniz gerekmektedir. Eğer idrar yolu enfeksiyonu kaparsanız doğum sırasında bu hem sizi hem de bebeği rahatsız edebilir. Enfeksiyondan korunmak için çamaşırınızı bol miktarda değiştiriniz. Vücudunuza ağırlaştığı için bel ve sırt ağrılarınız da daha çok olacaktır. Yatarken sırtüstü yatmaya dikkat ederek sırtınıza birkaç tane yastık koyarak kendinizi rahatlatabilirsiniz.


Hamilelikte 27. haftada Bebekteki değişimler; artık bebeğinizin beyni de gelişiyor. Bebeğinizin attığı tekmeler dışarıdan gözle görülür şekilde olmaktadır. Bu haftada bebeğiniz artık hıçkırabilir ve siz bunu gıdıklanma olarak hissedebilirsiniz. Bebeğiniz bu hafta göz kırpma refleksi de kazanmaktadır.

Bu yazı 1110 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak