Hamileliğin 26. Haftası

Paylaş
 

Hamileliğin 26. haftasında annede meydana gelen değişmeler. Hamileliğin 26 haftasında kasıklarınızda bir takım kasılma ve gevşemeler meydana gelmektedir. Bu kasılma ve gevşemeler sizi gerçek doğum sancılarına hazırlamaktadır. Bu dönemde belirli periyotlarla kramp ve kasılmalar oluşmaya başlar. Bu tür kasılmalara antrenman kasılmaları denilmektedir. Bu dönemde anne adayları yapmış oldukları hareketleri ve ani tepkilere daha dikkat etmek zorundadırlar. Çünkü hamileliğin 26. haftasında ne itibaren erken doğum riski ortaya çıkmaya başlamaktadır.

Hamileliğin 26. haftasında dolaşım sistemi yoğun bir şekilde çalışmaya başlar. Bu dönemde uzmanlar anne adaylarının olabildiğince oturmalarını önerir. Bu dönemde anne adaylarında Yüksek tansiyon belirtileri olabilir. Hamileliğin bu döneminde her ay kilo ve tansiyon takibi düzenli şekilde yapılmalıdır. Tansiyon yükselmesinin yanı sıra ayaklarda ve bacaklarda şişmeler, protein kaybı gibi durumlar ortaya çıkabilir. Bundan dolayı anne adayı gebelik boyunca tuzlu ve baharatlı gıdalardan uzak durmalı ve bol su tüketmelidir. Bu dönemde düşük riskinin fazla olmasından dolayı ağır eşyalar kaldırmamak, ani hareketler etmemek, çok sık eğilip doğrulmak gerekmektedir.


Hamileliğin 26. haftasında Bebekte görülen değişimler. Bebeğinizin boyu yaklaşık 34 – 38 cm’e ulaşır. Bu dönemde Bebeğinizin hızlı kilo alımı gerçekleşir. El tırnakları yavaş yavaş oluşmaya başlar. Bu dönemde bebeğin duyu sistemi hızlı bir şekilde gelişmeye başladığından artık bebeğiniz sizi duyabilir, güçlü ışık ve seslere tepkiler verebilir.

Bu yazı 1088 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak