Hamileliğin 25. Haftası

Paylaş
 

Hamileliğin 25 haftasında vitamin ve demir eksikliğinden dolayı anne adaylarını saçlarında dökülmeler yaşanabilir. Ancak bu korkulacak veya endişe edilebilecek bir durum değildir. Çünkü hamileliğin ilerleyen dönemlerinde vitamin ve demir takviyesi ile dökülen saçların yerine yenileri sağlıklı bir şekilde çıkacaktır.
Hamilelikte Yirmi beşinci haftadan itibaren annede meydana gelen değişmeler şunlardır. Bu dönemde anne adaylarının yürüyüşlerinde bir değişme olabilir. Çünkü Bebek yavaş yavaş gelişimini tamamladığından annenin kasıklarına doğru bir baskı uygulayacaktır. Bu dönemde anne adaylarının oturup kalkmalarında, yürümelerinde ve yatıp kalkmalarında birkaç sorun yaşayabilir. Annenin karnı tamamen büyümeye başladığından dolayı yatış pozisyonlarında bazı sorunlar yaşayabilir.

Bebeğin ve annenin daha rahat bir şekilde yatıp kalkması ve rahat etmesi için annenin sol tarafına yatması önerilmektedir. Bu dönemde bebek iyice gelişmeye başladığı için anne kasığına baskı uygular ve kramplar oluşabilir. Bu dönemde bu kasılmalar ve krampların oluşumunu engellemek için yürüyüş ve egzersizler yapılmalıdır.


Hamileliğin 25 haftasında ise bebekte oluşan değişimler ise şu şekilde gerçekleşmektedir. Bu dönemde bebeğin saçları Artık tamamen oluşmuştur. Bebeğiniz artık dış ortamlardaki seslere tamamen duyarlı hale geldiğinden yüksek seslere sıçrama tepkileri vermektedir. Bu dönemde bebeğiniz yaklaşık 680- 700 grama ulaşmış olur. Önceki haftalarda buruşuk olan derisi artık daha gergin bir hal alarak pürüzsüzleşir. Bu dönemde Bebeğinizin artık burun delikleri oluşmaya  başlar. Ayrıca diş eti gelişimi de oluşmaya başlar.

Bu yazı 970 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak