Hamileliğin 24. Haftası

Paylaş
 

Hamillikte 24. hafta; artık aynaya baktığınızda gözle görülür farklılıklar sizleri şaşırtabilir. Artık kilo olarak da iyice ağırlaştınız. Artık kalçaların genişliyor göbeğiniz iyice büyüyor ve göğüsleriniz ağırlaşıyor.
Hamilelikte 24. haftada annedeki değişiklikler; bu hafta fiziksel olarak değişikliklerin gözle görülen haftası. Büyüyen göbeğinizde göbek deliğinizin dışarı çıktığını göreceksiniz. Bu duruma gördünüz de bu sizi korkutabilir. Ama bundan korku duymayın göbeğinin geliştirdiği için bu durum oluyor. Ama doğumdan sonra bu durumda düzelecektir. Vücudunuza ağırlaştığı için şiş olan ayaklarınızda iyice ağrı yapabilir. Bu ağrıya ayak banyosu ile çözüm bulabilirsiniz. Hamilelikte vücudunuzda lekeler çıkmış olabilir. Bunu lekelere önlem olarak bazı koruyucu kremler sürüyor olabilirsiniz. Bu lekelerin bir çok geçecektir ama bazıları da kalıcı olabilir. Bu yüzden kullandığınız ürünleri ve çözümlerin kalıcı olmasına dikkat etmelisiniz. Bu lekelerin çoğalmasını istemiyorsanız uzun süreli güneş işinden uzak durmanız gerekmektedir.

Güneş ışığı altında bu lekeler daha da çoğalabilir. Egzersizlerinizi ihmal etmeyin. Yürüyüş sizin için çok sağlıklı olacaktır. Çok uzun süreli olmadan ama sıkı ve kısa yürüyüşler yapabilirsiniz. Bu hafta yine rahminiz genişliyor ve ağırlığınız da artıyor. Bu yüzden bel ağrılarınızda artacaktır. Çünkü belinizi binen yükten dolayı bu ağrılar. Eğilme ve ağır cisim kaldırma hareketlerinden uzak durmalısınız. Bu size ve bebeğiniz için zararlı olacaktır. Bel ağrılarınızın artmaması için uzun süreli olarak ayakta durmamaya özen göstere bilirsiniz.


Hamileliğin 24. haftasında Bebekteki değişimler; artık bebeğiniz oldukça büyük bir halde. Yani bebeğiniz şuan doğma büyüklüğüne çok yakın. Bebeğiniz şu an bir erken doğum yaşasa bile % 85 oranında yaşayabilir. Bebeğiniz artık sizin sesinizden tanıyabilir. Anne karnında sizi dinliyor ve sesinizi kaydetmeye çalışıyor. Bu yüzden onla güzel konuşup ona tatlı müzikler dinletebilirsiniz.

Bu yazı 1069 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak