Hamileliğin 23. Haftası

Paylaş
 

Hamilelikte 23. hafta; bu hafta biraz ağrılı başlayabilir. Bu hafta da size sorun çıkartacak olan şişmiş ayaklarınızdır. Bu şişen ayaklarınıza ağrılar yapabilir ve bu biraz canınızı yakabilir. Bu yüzden hareketlerinize dikkat ederek ayaklarınıza dinlendirmeye çalışabilirsiniz.
Hamilelikte 23. haftada annedeki değişimler; bu dönemde size sorun yaşatacak olan şişmiş ayaklarınız demiştik. Bu dönemde ayaklarınızla beraber vücudunuzda bazı şişlikler olabilir. Sizlerde bu şişliklere aldanıp da vücudum ödem yapıyor diyerek sakın su içmeyi bırakmayın. Su tam tersine sizin düşündüğünüz gibi değil vücuttaki bu şişlikleri yani ödemleri atmanıza yardımcı olacak şeydir. Sizin yapmanız gereken sudan uzak durmak değil de tuzdan uzak durmak olacaktır. Tuz tüketimi ne kadar azaltırsanız şişlikleriniz de o kadar az olur.

Yürüyüşlerinize çok uzun süreli yapmamaya dikkat ederek yürüyüşlerinizden sonra ayaklarınızı havaya kaldırarak dinlendirmeye çalışın. Bunlar dışında ayakta uzun süre durmaya çalışabilirsiniz. Karnınız artık iyice büyümüş olmalıdır. Bunu bahane ederek sakın ola ki egzersizlere ara vermeyin. Hareketlerine dikkat ederek egzersiz denize de devam etmelisiniz. Çünkü bu egzersizlerle beraber ve denizdeki kan dolaşımı hızlanacaktır ve bu sizin için çok sağlıklıdır. Bu egzersizler bunların dışında doğum sırasında sizin en büyük yardımcınızdır. Doğum sırasında Karşılaşabileceğiniz herhangi problemlere karşılık bu egzersizler yardımcınız olacaktır.


Hamilelikte 23. haftada Bebekteki değişimler; artık siz egzersiz yaparken bebeğiniz de size eşlik ediyor. Çünkü bebeğiniz artık yaptığınız hareketleri hissediyor duygularınızı anlayabiliyor. Bu yüzden her türlü hareketinizle en büyük eşlik edene bebeğiniz olacaktır. Bu hafta bebeğinizden kordon bağı kan örneği alınacaktır. Bu alınacak örnek ile bebeğinizin gelecekte oluşabilecek sağlık problemlerine karşı önlemler alınabilir. Bu kan örneği isteye bağlı olarak saklanabilir. Bu saklanan örnek ile kan hücre anemisi ve lösemi gibi hastalıkların tedavisinde de kullanılabilir. Bu örnek alım için en uygun görülen hafta 23. haftadır. Artık kendinize baktığınızda bebeğinizin hareketlerini de gözünüzde görebilirsiniz. Bebeğinizin boyu iyice uzuyor ve bu sayede hareketleri de iyice hissedilebilir bir hal alıyor.

Bu yazı 1161 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak