Hamileliğin 22. Haftası

Paylaş
 

Hamileliğin yirmi ikinci haftasında bebeğiniz Artık tamamen büyümeye başlamıştır.
Hamileliğin yirmi ikinci haftasında annede meydana gelen değişimler şu şekilde gerçekleşmektedir. Bebeğinizin büyümesi ile birlikte ihtiyaçları da artmaktadır. Bundan dolayı Bebeğinizin ihtiyaçlarını giderebilmek için bol vitamin ve mineraller yiyecek ve içeceklerden faydalanmalısınız. Hamileliğin bu döneminde anne bedeninde demir eksikliği büyük bir oranda görülmektedir. Demir eksikliğinden dolayı halsizlik yorgunluk sürekli uyku hali şikayetleri olabilir. Bu ve buna benzer şikayetleri yaşıyorsanız doktorunuza başvurmanızı tavsiye ederiz.

Bu dönemde süt bezlerinin giderek gelişmeye başladığından bol su ve yeşil yapraklı yiyecekleri tüketmeye özen göstermelisiniz. Hamileliğin Yirmi ikinci haftasında kansızlık ve demir eksikliği şikayetleri yaşandığından yorgunluk ve halsizlik ve birlikte çarpıntı Saç dökülmeleri tırnak kırılmaları gibi şikayetler gerçekleşebilir. Bundan dolayı vitamin ve mineral takviyeleri yapılmaları gerekmektedir. Bu dönemde yüzünüzce sivilce, çil ve lekelenmeler olabilir. Ayaklarda ve ellerde şişmeler yaşanabilir. Anne adayının karnı büyüdüğünden artık vücudunuzu sıkan pantolonlar ve tişörtler giymemeye çalışmalısınız. Göğüs uçlarında renk değişimi olabilir.


Hamilelikte 22. haftada bebeklerde oluşan gelişmeler ise şu şekilde olmaktadır. Bu dönemde bebeğinizin dudak hatları güzelce oluşmaktadır. Bebeğinizin boyu yaklaşık 26-28 cm uzunluğunda olur. Kilosu ise yaklaşık 500 gr olur. Bu dönemde bebeklerinizin kaşları ve saçları belirginleşmeye başlar. Bu dönemde eğer ki bebeğinizin cinsiyeti kız ise rahim oluşumu gerçekleşir.

Bu yazı 1146 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak