Hamileliğin 21. Haftası

Paylaş
 

Hamileliğin 21 haftasında bebeğiniz çok fazla büyümeye başlar. hareketlerini artık kolaylıkla hissedebilirsiniz. Bu dönemde karnınızın çerisi karnınız çok fazla büyümeye başladığından kendinizi çok kilolu ve şiş hissedebilirsiniz. Ancak gerçekte bu böyle değildir. Bu dönemde anne adayları kendini yormadan uzun yürüyüşler ve egzersizler yaparak bolca Kendine zaman ayırmalıdır.
Hamileliğin 21 haftasında annede meydana gelen değişiklikler. Bu dönemde Vücuttaki yağ oranı artmaya başladığından yüz bölgesinde veya vücut bölgesinde sivilcelenme şikayetleri olabilir. Hamileliğin 21 haftasında rahim büyümeye başlar. Böyle bir durumu olmasından dolayı bebek anne rahmine ve kasıklarına baskı uygular. Anne adayı artık rahat bir şekilde hareket edememeye başlar, hareketleri kısıtlanır ve ağrı ve sancı gibi durumlar oluşabilir. Ancak bu durumda korkulacak bir şey yoktur, bu geçici bir dönemdir.

Bu dönemde yatış pozisyonlarının da bazı farklılıklar olur. Özellikle anne adayının bebeğin rahatlığı ve kan akımının artmasını sağlaması nedeniyle sol yan tarafına yapmasını önerilmektedir. Bu dönemde anne adaylarında bazı hormonal değişiklikler olabilir. Özellikle diş etlerinde şişmeler ve diş etlerinde kanamalar olabilir. Özellikle böyle bir durumla karşılaşıldığında doktora başvurularak vitamin desteği ve kalsiyum desteği alınmalıdır.


Hamileliğin 21. haftasında bebeklerde görülen değişiklikler. Bu dönemde anne karnındaki bebek dış ortamdan gelen sesleri artık rahatlıkla duyabilir. Bu dönemde anne karnındaki bebek iyiden iyiye uzamaya başlar. Bebeğinizin Ya anne karnında yapmış olduğu hareketleri ve tekmeleri hissedebilirsiniz.

Bu yazı 1034 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak