Hamileliğin 20. Haftası

Paylaş
 

Hamileliğin 20. haftası; artık dört ayı geride bırakmış beş aylık bir hamilesiniz. Bebeğinizi kucağınıza almasına yaklaşmış bir anne adayısınız. Artık hamilelik döneminin yarısını bitirmişsiniz. Artık bundan sonraki evrede çok daha hızlı bir büyüme göstereceksiniz siz ve bebeğiniz.
Hamileliğin 20. haftasında annedeki değişimler; 20. haftaya kadar 10 kg kadar almış olabilirsiniz. Tabii ki bu kilo alımı kişiden kişiye göre değişiklik gösterir. Ama ortalaması bu civardadır. Bu haftadan sonra bu aldınız kilodan daha da fazlasını alabilirsiniz. Çünkü kilo artışınız artık hızlanacaktır. Çok kilo almak istemiyorsanız vücudunuza ve bebeğinize gereksiz besinler yerine daha besleyici yiyecekler tüketmeniz yararlı olacaktır. Hamileliğiniz boyunca demir eksikliği oluşmuş olabilir.

Kan değerlerinin yükseldiği için bu durum yaşanmıştır. Bu kan değerlerimizi yükseltici besinler tüketme çalışabilirsiniz. Uyku düzeninizde bazı sıkıntılar olabilir. Karnınız büyüdüğü için yatış pozisyonunuzda değişmek zorunda kalacaktır. Bu da uyku düzeninizi etkileyebilir. Hamilelik döneminde vücudumuzda salgına hormonlardan dolayı burnunuzdan şişlikler meydana gelebilir. Bu da nefret alışverişinizi tabiki etkileyecektir. Burnumuz şişti için nefes alışverişinizi aranacak ve daha kesik ve kısa nefes alışverişi yapacaksınız. Daha rahat uyumak istiyorsanız daha yüksek ve dik yastıklar kullanabilirsiniz. Bu sizin daha rahat uyumanızı sağlayabilir. Çünkü karnın şiş olduğu için arkanızı yastıkla destekleyerek sırtüstü uyumak sizin için rahat olacaktır.


Hamilelikte 20. haftada bebeğinizdeki değişimler; bu hafta bebeğinizin boyu ölçümünde da farklılıklar olacaktır. Bu haftadan önce bebeğiniz başından beline kadar ölçülürken artık başından topuğuna kadar ölçülecektir. Ve karnınızdaki minik yavrumuz yaklaşık 20-30 santim kadar büyümüştür. Artık minik yavrumuz da hızlı gelişim gösteriyor. Bebeğinizin sindirim sistemi gelişmekte ve yutkunma refleksi meydana gelmektedir. Ve bebeğinizin gelişmekte olan sindirim sistemi ile beraber mekanyum adı verilen siyah bir madde bebeğinizin sindirim sistemi üretmektedir ve bunu dışarı atar. Bu da bebeğinizin ilk dışkısı olarak adlandırılmaktadır. Bebeğiniz ilk dünyaya gelirken bu dışkı maddeyle gelecek ve daha sonradan normale dönecektir.

Bu yazı 1063 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak