Hamileliğin 2. Ayı

Paylaş
 

Gebeliğin 2. Ayında Bebekte Olan Değişimler

Hamileliğin 2. ayında yani 4 haftayla 8 hafta arasında son derece hızlı bir gelişme olur. 4 haftada hiçbir şey gözükmezken 5. hafta olduğu zaman artık uterus içerisinde ultrasonda 4-5 mm’lik bir kese görülmeye başlar. 6. haftada bu kese 1.5 cm’e kadar çıkar ve hamileliğin altıncı haftasında ilk defa ultrasonda 1 mm’ye kadar fetüs görülebilir. Bu safhada mikroskobik baktığınız zaman aslında çok şey değişmiştir. Artık başı yerine gelebilecek bir oluşum başlamıştır. İlkel bir kalp olmuştur, oradaki hareketi görmek mümkündür. Hatta ultrasonda bunu ses olarak algılamak mümkündür. Pek çok aile bu sesin çocuğun kalp atışını duyduğunu düşünür. Aslında olay o değildir çünkü bağırsak seslerinin arasında, dolaşım sisteminin içerisinde onu duymak mümkün değildir.

2 Aylık Anne Karnı Ultrason Görüntüleri

Şimdi ki kullanılan ultrason cihazlarında hareket eden objeye çarpan ses dalgaları, dalga boyu değiştirerek dönerler. Ultrason cihazı bu dalga boyu değişimleri hisseder ve kalp atımına benzer sesler çıkarır. Anneler de bu çıkan sesi çocuğun kalp atışı olarak algılarlar. Fakat sonuçta kalp atımını görüyorsunuz ve her ne kadar kalp atış sesi olmasa da kalp atışının olduğunu biliyorsunuz.

6 haftadan sonra büyük bir hızla embriyo büyümeye başlar. Embriyo 8. haftaya geldiği zaman yani 2 aylık hamilelik olduğu zaman başın oluşacağı kısım artık belirginleşmiştir. Henüz karın tam kapanmamış durumdadır ancak bebeğin ilkel dolaşım sistemi çalışmaya başlamıştır. Embriyonun boyu yaklaşık 3-4 cm’ye kadar çıkmıştır. Ultrasonda 2 aylık bir fetüsün boyutu yaklaşık olarak bir fasulye tanesinin boyunda ve görüntü olarakta fasülye tanesine benzemektedir. Böyle hamileliğin 2. ayıda tamamlanmış olur.

Bu yazı 2207 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak