Hamileliğin 18. Haftası

Paylaş
 

Hamileliğin 18. Haftası artık bebeğin tamamen kendini gösterdiği ve annenin artık iyiden iyiye bebeğini ve onun hareketlerini hissetmeye başladığı dönemdir.

Bu dönemde bebek hızlı bir şekilde büyümeye ve gelişmeye devam eder. Bu dönemde bebeğin büyümesiyle birlikte anne karnında bazı değişmeler olabilir. Örneğin anne karnında ve bacak bölgelerinde çatlamalar oluşabilir.
Hamileliğin 18 haftasında annede görülen değişimler ise şu şekildedir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu dönemde annenin karnında veya bacak bölgesinde çatlaklar oluşabilir. Bunun için gerekli önlemler alınmalıdır. Örneğin bebek yağları, ceviz yağı ya da badem yağı gibi besleyici yağ veya losyonlarla masaj yapılarak bu çatlakların önüne geçilebilir. Hamileliğin 18 haftasında anne adaylarının iştahında inanılmaz bir açılma gerçekleşir.

Kendinize her an yemek yerken bulabilirsiniz. Bu durum sizi biraz rahatsız edebilir. Hem çok aşırı ve gereksiz kilo almanıza neden olur hem de bebeğinize de çok fazla yararı olmaz. İşte bundan dolayı bu dönemde yaşadığınız bu iştah açıklığını önlemek için meyve ve besin değeri yüksek hem bebeğinizin sağlığı hem de sizin sağlığınız için gerekli olan yiyecekleri tüketmelisiniz. Bu dönemde karnınız biraz daha büyüdüğünden dolayı yatış pozisyonlarınızda zorlanmalar olacaktır. Yan yatmak sizi zorlayacağından sırt üstü pozisyonda yatmanız daha rahat ve kolay olacaktır.


Hamileliğin 18 haftasında bebekte oluşan değişmeler. Bu dönemde artık Bebeğinizin tamamen cinsiyetini öğrenebilirsiniz. Bu dönemde bebeğiniz yaklaşık 14 santim uzunluğunda ulaşmış olacaktır. Hatları tamamen oluşmaya başlar ve gözleri iyice örnek çıkar. Hamileliğin 18 haftasında bebeğin kulakları Artık tamamen şekil alır ve kalıcı yerlerine yerleşirler.

Bu yazı 1085 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak