Hamileliğin 17. Haftası

Paylaş
 

Bu dönem artık hamileliğin 5. ayınıza ilk adımınızı atmış oluyorsunuz. Bu dönemde artık bebeğiniz tam anlamıyla bir bebek görünümü almış olur. Bebeğinizin tüm hatları belirli hale gelir.

Hamileliğin 17. Haftasında anne adaylarında meydana gelen değişmeler şu şekilde olur.  Bu dönemde düşük tehlikesi artık biraz daha fazladır. Bebek anne rahmine bir baskı uygulayacağından anne adayının hareketleri biraz daha kısıtlanmaktadır. Bu dönemde anne adaylarının hareketlerine biraz daha dikkat etmeleri gerekmektedir. Bu dönemde kesinlikle anne adayları ağır eşyalar kaldır mamaları gerekmektedir. Hamileliğin 17 haftasında anne adaylarının hormonları biraz daha baskın olacağından duygusal bir dönem devam etmektedir. Özellikle anne adaylarının uyku düzenlerinde bir problem yaşanabilir.

Bu dönemde anne adaylarında bazı psikolojik durumlar söz konusu olabilir. Çünkü vücutlarında alışık olmadıkları bir değişim söz konusu olacaktır. Örneğin vücut hatlarının değişmesinden dolayı çirkinleşme hissine kapılabilirler. Dış görüntülerinde kilo alma, yüzlerinde çillenme, diş etlerinde sıyrılmalar olabilir. Bütün bu ve benzeri durumlarından dolayı anne adaylarında bazı psikolojik olumsuzluklar yaşanabilir. Bu psikolojik durumları anne adaylarının kesinlikle aldırış etmemeleri gerekmektedir. Çünkü bunlar geçici süreli olan düşüncelerdir. Bu dönemde anne adayları tek tutmalıdır çünkü bir canlıda olsa bebeğiniz bütün bu duygusal değişimleri hissetmektedir.


Hamileliğin 17 haftasında bebekte yaşanan değişimler. Bu dönemde bebeğinizin kalsiyuma çok ihtiyacı olduğundan anne adayları kesinlikle bu dönemde kalsiyum açısından zengin gıdalar tüketmelidir. Bu dönemde en önemli değişme ise bebeğinizin cinsiyeti belli olabilme durumudur. Hamileliğin 17. haftasında bebeğinizin hareketlerini hissedebilirsiniz.

Bu yazı 1104 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak