Hamileliğin 13. Haftası

Paylaş
 

Hamileliğin 13. haftasında artık gebelik durumu iyice ilerlemiş olur. Artık bebeğiniz gözle görülebilir bir büyüklüğe ulaşmaya başlar. Doktorunuza gittiğinizde bebeğinizin oluşumunu rahatlıkla görebilirsiniz. Yüzünün güzelliği artık biraz daha ortaya çıkmış olur bu dönemde.
Hamileliğin 13. haftasında annede oluşan gelişmeler. Bu dönemde artık karnınızda hafif bir şekilde büyüme gerçekleşir. Bebeğiniz birazda olsa ben buradayım ifadesini verir yani. Bu dönemde artık düşük riskiniz biraz daha azalmış olacağından artık hareketlerinizi kısıtlamanıza gerek kalmaz. Bebeğiniz artık büyüyüp karnınız şişeceğinden bu dönemde biraz bel ağrıları şikayetleriniz artabilir.

Bu hafta aslında bebeğiniz için doğumdan sonra en gerekli şey olan anne sütünüz oluşmaya başlar. Bundan dolayı bol su tüketmelisiniz. Süt oluşumunun başlamasından dolayı göğüslerde büyüme ve ağrı hissedebilirsiniz. Vücudunuzda da bazı şişlikler hissedebilirsiniz. Bundan dolayı artık vücudunuzu sıkmayacak daha rahat kıyafetler giymelisiniz.


Hamileliğin 13. haftasında bebekte gerçekleşen değişmeler. Bu dönemde bebeğiniz artık inanılmaz bir büyüme içerisine girer. Bebeğinizin boyu uzamaya başlar. Deri dokusu oluşmaktadır. Bu dönemde bedeninden büyük olan kafası artık orantılaşmaya başlar. Bebeğiniz hızla büyüdüğünden daha çok besine ihtiyacı olacaktır. Bundan dolayı daha fazla ve kaliteli besinler tüketerek bebeğinizin gelişimine katkıda bulunmalısınız. Bu dönemde yağlı ve zararlı yiyeceklerden uzak kalarak daha vitaminli ve kalsiyumlu yiyecekler tüketmelisiniz.

Bu yazı 1204 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak