Hamileliğin 12. Haftası

Paylaş
 

Hamilelikte 12. Hafta; artık üç aylık bir bebeğiniz olan bir anne adayısınız. İlk kez bebeklerini kucağına alacak anne adayları için büyük heyecanlı günler yaklaşıyor. Hızlı ilerleyen bu süreçte sakince bekleyiniz.

Hamileliğin 12. Haftasında Annedeki Değişiklikler;  11. Haftada kendini gösteren mide yanmalarınız artarak devam edecektir. Mide bulantınız azalmış olsa bile mide yanmanız sizi rahatsız edecektir. Bu durum sizi bunaltabilir. Bu sürekli olan mide yanması sorunu için en ideal olan doktorunuza sorup ondan gerekli çözüm önerileri almak olacaktır. Bu dönemde asitli içeceklerde, abartılı derecede yağlı ve acı yiyeceklerden uzak durmak mide yanmanızı bir nebze azaltacaktır.

Bu hafta sürecinde rahminiz büyüdüğü için rahmin mideye yaptığı basınçta artacaktır. Bu durumda mide yanmanızı artıran en önemli sebep olarak gösterilir. Bu süreç uzun süremeyecektir. Bir süre sonra bitecek bir durumdur. Sizlerde bu süreçte gün içerisinde yaptığınız egzersizlere dikkatli olarak devam etmelisiniz. Rahme baskı oluşturmamaya özenli davranmalısınız yaptığınız hareketlerle. Otururken pozisyonuna dikkat ederek oturmalı rahim baskısına dikkat etmelisiniz. İhtiyacınız olsa dahi çok yukarılara uzanmamalı ve ağır cisimler kaldırmaktan uzak durmalısınız. Bu durum sizin ve bebeğiniz için sağlıklı bir surum oluşturmaz.

Hamilelikte 12. Haftada Bebekteki Değişimler; minik bebeğiniz artık yaklaşık 5-6 cm kadar. Artık uzuvları meydana gelmiş durumda. Yaklaşık 15 gr kadar olan miniğiniz artık hareketleriyle kendini daha da çok hissettirmekte.

Bu yazı 1327 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak