Hamileliğin 10. Haftası

Paylaş
 

Hamileliğin onuncu haftasında artık gebelik iyiden iyiye ilerlemiştir. Tam olarak iki buçuk aylık hamile olan kadında gözle görülür bir çok değişme meydana gelmektedir. Bu dönemde artık bebek kendini göstermeye belli etmeye başlar. Anne adayı bebeğini artık daha iyi bir şekilde hissedebilir. Bu dönemde artık bebeğinizin kalp atışlarını daha net şekilde duyabilir, yüzünü, kollarını, bacaklarını daha net şekilde görebilirsiniz.


Hamileliğin 10. haftasında annede oluşan değişme ve gelişmeler şu şekildedir. Bu dönemde artık anne adayı hem yediklerini ve içtiklerine hemde hareketlerine daha dikkat etmesi gereken bir dönemdir. Bu konu hakkında doktorundan detaylı bilgiler alarak besinlerine ve hareketlerine dikkat etmelidir. Hamileliğin onuncu haftasından itibaren artık çok tatlı, tuzlu, ekşili gibi yiyecekler yiyerek bebeğinizin ve kendi sağlığınızı tehlikeye atmamalısınız. Hem vücut sağlığınızı hem de bebeğinizin gelişimini sağlayabilmek için belirli egzersizleri yapmalısınız. Vücudumuzda oluşan şişlikler bu dönemde biraz daha artabilir. Bu şişkinliklerden kesinlikle ve kesinlikle korkmanıza gerek yoktur. Günlük su tüketiminizi arttırıp tuz tüketiminizi azaltarak bu şişkinliklerin geçebilirsiniz.


Hamileliğin 10. haftasında bebeklerde görülen değişiklikler ise şu şekildedir. Bu dönemde yukarda da bahsettiğimiz gibi kalp atışları hızlanır ve bu kalp atışlarının seslerini net bir şekilde duyabilirsiniz. Bebeğinizin hareket kabiliyeti bir önceki haftaya göre biraz daha artar ancak bunu şimdilik sizin hissetmeniz biraz zor bir durumdur. Bebeğiniz artık yaklaşık irice bir zeytin ya da bir erik boyutuna gelmiştir.

Bu yazı 1157 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak