Hamileliğin 1. Ayı

Paylaş
 

Hamileliğin 1. Haftası

Dört haftalık gebelik dediğimiz şey kadının yeni olması beklenen adet gününde ki zaman dilimi. Peki hamileliğin 1. ayına kadar ne olur? Gebeliğin sayımı adetin birinci gününden başlar. Ama o an daha yumurta bile ortada yoktur. Fakat uzmanların hesaplamaları şu şekilde. Hesaplamada 28 günde bir adet gören, 14. günde yumurtlaması olan ve o dönemde 14. günde yumurtanın döllendiğini varsayılarak hesaplanır. 14. gün denilen zaman aslında gebeliğin sıfırıncı günüdür. Çünkü yumurta atıldı ve döllendi ama uzmanlar onu 2 hafta yani 14. gün olarak sayar çünkü bir referans noktası olması lazım. Kişiye yumurtladığınız günü hatırlıyor musunuz diye doktorlar soramayacağı için son adetinin ilk günü sorulur. Tabi ki bu soruyu ultrason ölçümlerinde hesaplayarak söylenen tarih doğru mu, hakikaten kişinin hatırladığı tarih mi bunlar hesaplanmaktadır. Ya da kişinin adet düzeni normal değilse hangi gün adetin ilk günü olarak kabul edileceği de hesaplanabilmektedir. Sonuç olarak adetin 14. günü doktorlar için hamileliğin 2. haftası olarak kabul edilir.

Hamileliğin 2. ve 3. Haftası

Hamileliğin 2. haftasında ne oluyor? Yumurta atıldı ve tüpün içerisine girdi. Kadının yumurtalıklarının etrafındaki sıvıdan tüp yumurtayı emer ve içerisine doğru gider. Spermler de vajina içerisinden tüpe kadar gelir ve orada döllenme olur. Döllenme olduktan sonra yumurta süratle ikiye, dörde, sekize bu şekilde bölünerek ilerler ve yaklaşık 1 hafta sonra rahim içerisine düşer. Bu safhada yumurtanın etrafındaki zona denilen kabuğundan çıkmış ve rahim içerisinde bir kalınlaşma, adetle beraber dökülen tabakanın içerisine yerleşme gerçekleşir. Bu süre zarfı artık üç haftalık gebelik olarak adlandırılır fakat bu süre sonunda bile yine hiçbir şey görülmez. Yani ultrasonda hiç bir şey görülmez çünkü her şey mikroskobik boyutta gerçekleşmektedir.

Hamileliğin 4. Haftası

Dört haftalık gebelikte yine ultrasonda hiçbir şey görülmez ve ancak gebelik testleriyle o safhada gebelik testleriyle tespit edilebiliyor. Kanda bebeğin plasentasının ürettiği bir hormona bakılarak gebelik tespit edilir. Bu da dediğimiz gibi 4 haftalıkken adetin 28. gününde gebeliği tespit etmek mümkün oluyor. O anda ortada hiçbir şey yok. Sadece ultrasonda görülebilecek çok küçük bir şeyden bahsediyoruz. Hamileliğin ilk ayı yani hamileliğin 4.haftasına kadar olan zaman zarfında yaşananlar kısaca bunlardır.

Bu yazı 1408 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak