Gebelik Haftası Hesaplama

Paylaş
 

Bizlere gelen en çok sorulardan birisi de kaç haftalık hamileyim, kaç aylık hamileyim sorularla karşı karşıya kalmaktayız. Aslına bakarsanız bu konu biraz karışık. Hekimlerin gebelik ayından çok gebelik haftasını hesaplamak yönünde daha çok eğilimi vardır. Ailelerle, toplumda gebelik ayının bilinmesi gibi bir eğilim var. Bu konuda ilk önce söyleyeceğimiz şey mutlaka gebelik hastasının anne ve babalar tarafından bilinmesi çok önemlidir.

Gebelik haftası nasıl hesaplanır?

Hekimler gebelik haftasını son adet tarihini başlangıç olarak esas aldıkları için normal birliktelik tarihine göre yaklaşık 2 haftalık bir gebelik haftası saptanabilir. Her anne ve baba adayı birliktelik tarihini, gebe kaldığı tarihi bilemedikleri için esas alınan son adet tarihi olmalıdır. Ama kimi zaman yumurta gelişiminin geç olması, yumurtlamanın geç olması nedeniyle bebeğin oluşumu daha geç olabilir. Bu durumlarda esas olan ultrasonla değerlendirmedir. Özellikle gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrasonla bebeğin büyüklüğüne bakılır. Buna göre gebelik haftası net olarak saptanabilir. Bu doğrultuda gebeliğin ilk haftalarında yapılan ultrasonun büyük bir önemi vardır.

Diğer yönden önemli bir konuda ay hesabı bazen karışıklıklara yol açabilmektedir. Ay hesabına girdiğiniz zaman örneğin 5 aylık hamile olduğunu söyleyen bir bayan 20 haftalık hamilede olabilir, 25 veya 26 haftalık hamilede olabilir. Bu durumda 20 haftalık anne adayına yapılan bir tedaviyle 26 haftalık anne adayına yapılan tedaviler farklılık gösterebilmektedir. Bizim sizlere önerimiz mutlaka ay hesabından öte hafta hesabı yapmanız ve acil durumlarda doktorunuza kaç haftalık gebe olduğunuzu doğru söylemeniz önem arz etmektedir.

Bu yazı 1646 kere okundu.
  • Site Yorum

Bir yorum bırak